Натрупване на заряди в процеса на запълване на наелектризираща се течност в резервоар
CHARGE ACCUMULATION IN THE PROCESS OF FILLING OF ELECTRIFIED LIQUID INSIDE A RESERVOIR
Stefan Stefanov1, Ivan Prodanov2
1 University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, 1700 Sofia,
2 University of Mining and Geology “St. Ivan Rilski”, 1700 Sofia, e-mail: enemko@mail.bg
ABSTRACT. This study observes the problem with charge accumulation in the process of filling of electrified liquid inside a reservoir, for which Ohm’s law applies.
Key words: static electricity, electrification
НаТРУПВАНЕ НА ЗАРЯДИ В ПРОЦЕСА НА ЗАПЪЛВАНЕ НА НАЕЛЕКТРИЗИРАЩА СЕ ТЕЧНОСТ В РЕЗЕРВОАР
Стефан Стефанов1, Иван Проданов2
1 Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски”, 1700 София,
2 Минно-геоложки университет “Св. Иван Рилски”, 1700 София, E-mail: enemko@mail.bg
Резюме. Разглежда се проблемът за натрупване на заряди в процеса на запълване на резервоар с наелектризиращи се течности, за които е справедлива „омическата” теория на електризация.
Ключови думи: статично електричество, електризация
Въведение
При препомпване на нефтопродукти по тръбопроводи чрез помпи и филтри, в течностите се образуват електрически заряди. Запълването на резервоари се съпровожда от натрупване в обемите им на електрически заряди. В газовото пространство на резервоарите се създава електрическо поле с високо напрежение. Напрежението на електрическото поле често се оказва достатъчно за възникване на електрически разряди.
Опасността от статичното електричество в нефтената промишленост, влиянието му на техническия прогрес в областта на транспорта и съхранението на нефта и нефтопродуктите налага разработка на методи за защита от това явление. В работата проблемите от статичното електричество при нефтобазовите операции се разглеждат в последователност, определена от технологичното производство: образуване и утечка на електрическия заряд в тръбопроводите; изчисляване на електрическото поле в резервоарите; методи за отстраняване опасността от статичното електричество.
За определяне опасността от статичното електричество в резервоарите е необходимо разглеждане енергията на електрическото поле едновременно с изменение концентрацията на парите на нефтопродуктите в паровото пространство на резервоарите в процеса на нагнетяването на наелектризираните нефтопродукти [1].
В доклада се разглежда проблема за натрупване на заряди в процеса на запълване на резервоар с наелектризиращи се течности, за които е справедлива „омическата” теория на електризация.
Изложение
1. Несекциониран резервоар.
Изходното уравнение на зареждане във времето има вида [2, 3]
, (1)
където: е изменението на заряда , , в резервоара за единица време , ; – изменение на заряда в резервоара за единица време, съответстващо на входния ток , , пренесен от потока на постъпващата в резервоара течност; – изменение на заряда за единица време, обусловен от релаксацията на заряда.
За всеки момент от времето е вярно уравнение (1), описващо явлението релаксация. Използвайки това уравнение, можем да запишем
, (2)
където е времеконстантата на релаксация на течността, .
Записвайки с нови обозначения, уравнение (1) добива вида
, (3)
Решението на уравнение (3) е
, (4)
където
Плътността на заряда намираме разделяйки уравнение (4) на обема на течността
. (5)
За имаме
. (6)
2. Секциониран резервоар.
Разглеждаме характерния случай на разделяне на резервоара с преграда на две секции.
Течността постъпва в първата секция и чрез отвор в преградата се прелива във втората секция. Нивото на течността в двете секции е еднакво.
Изходното уравнение на първата секция има вида
, (7)
където е изменението на заряда за единица време в първата секция; – токът на релаксация в първата секция; – токът пренесен от течността, постъпващ във втората секция.
Записваме уравнение (7) с нови означения
, (8)
където е общата производителност на запълване на първия резервоар.
Въвеждаме означенията и и получаваме
. (9)
Решението на уравнение (9) има вида
. (10)
Графическата зависимост на е такава, че с нарастване на пропорционално нараства и . След определена стойност на , тази пропорционалност се нарушава и на голямо нарастване на , отговаря малко нарастване на . Графиката става почти успоредна на оста .
Зарядът във втората секция на резервоара се определя по пътя на изменение на заряда в тази секция
, (11)
където – токът на релаксация във втората секция.
След разделяне на уравнение (11) на получаваме
. (12)
За решението на уравнение (12) относно е необходимо да се разполага с числената зависимост на , определена от уравнение (7).
3. Приблизителна формула за определяне на обема на релаксационен съд.
Изменението на количеството на заряда в нефтопродукта, нагнетяван в заземен релаксационен съд, се описва със следното уравнение:
, (13)
където е токът, обусловен от движението на заредената диелектрична течност в тръбопровода; (където е абсолютната диелектрична проницаемост на празното пространство: , – относителната диелектрична проницаемост на течността, а е електрическата проводимост на течността, ).
Вземайки под внимание, че в началния момент на нагнетяване на течността заряд в релаксационния съд отсъства, т.е. при също и , получаваме уравнението:
, (14)
Тъй като времето за пребиваване на течността в релаксационния съд , то за установения режим уравнение (13) приема вида:
, (15)
По такъв начин, количеството заряд, което се съдържа в целия обем на препомпвания нефтопродукт, намиращ се в релаксационния съд, приблизително е равен на тока по времето за релаксация на продукта . Тъй като скоростта на потока в такъв съд е малка, то генерирането на заряд в него може да се пренебрегне.
При обем на релаксационния съд средната обемна плътност на заряда в течността се определя с израза:
, (16)
Стойността на тока, предизвикан от потока на течността, преминаващ в съда при скорост на нагнетяване е
, (17)
От израз (17) приблизително можем да определим необходимия обем на релаксатора, осигуряващ утечката на определено количество заряд при непрекъснато нагнетяване на нефтопродукта в резервоара:
, (18)
където е количеството на остатъчния заряд в потока на нефтопродукта от първоначалната му стойност, .
Следва да се отбележи, че при извеждане на формула (18) се предполага, че утечката на заряда в релаксационния съд става поради проводимостта на нефтопродукта и не се отчитат конвекционалния и дифузния токове в самия съд, които могат да влияят на утечката в него на заряда. В следствие на това фактическият необходим обем на релаксационния съд може да се различава малко от изчисления. Особено това се отнася до диелектричните течности със специфично обемно съпротивление от порядъка и повече.
Заключение
Релаксационният съд е целесъобразно да се използва за отстраняване на опасно натрупване на електростатични заряди при нагнетяване в резервоар на горивни диелектрични течности, имащи специфична обемна електропроводимост от . На първо място той следва да се използва в тези случаи, когато течността с помощта на помпи и филтри, явяващи се източници на усилено генериране на електрически заряди, се зареждат в резервоар с газопарово пространство посредством къс тръбопровод, или тръбопровод, изпълнен от изолационен материал (например поливинилхлорид).
Литература
[1] Стефанов, С., И. Проданов. Статично електричество – теория и практика. С., Авангард Прима, 2013. (Stefanov, S., I. Prodanov. Statichno elektrichestvo – teoria i praktika. Sofia, Avangard Prima, 2013).
[2] Максимов, Б. К, А. А. Обух. Статическое электричество в промьшлености и защита от него. М., Энергия, 1978.
[3] Попов, Б. Г, В. Н. Верьовкин, В. А. Бондарь. В. И. Горшков. Статическое электричество в химической промьшлености. Л., Химия, 1971.